flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Як не стати живим товаром та вберегти своїх дітей в ефірі ТБ розповіла суддя Валентина Бондар

21 вересня 2018, 11:48

Торгівля людьми – це сучасна форма рабства. Людина розглядається як товар, який можна купувати і продавати. Жертв торгівлі людьми використовують для примусової праці, надання сексуальних послуг, за мізерну зарплатню або взагалі безоплатно.

З часу введення (з березня 1998 року) кримінальної відповідальності за торгівлю людьми виявлено більше  5 тисяч таких злочинів. Усе більшого поширення набувають ті форми торгівлі людьми, які не пов’язані з сексуальною експлуатацією: трудова експлуатація (сільськогосподарські роботи, будівництво, примусове жебрацтво), жертвами якої частіше стають чоловіки працездатного віку або особи з інвалідністю, без постійного місця проживання та інші малозабезпечені категорії громадян. Основні групи ризику: незаміжні жінки, самотні матері, розлучені особи; молодь, діти вулиці, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей; сільське населення; внутрішньо переміщені особи, іноземні громадяни – трудові мігранти; особи, які зазнали насильства, у тому числі сексуального; бідні, малозабезпечені особи; люди з проблемами психічного здоров’я.  За віковими ознаками жертвами найчастіше стають: жінки у віці 18-26 років, у першу чергу незаміжні (вони є вразливими до сексуальної експлуатації); чоловіки у віці 31-60 років, у першу чергу одружені (вразливі до трудової експлуатації); діти у віці 13-18 років, у першу чергу дівчатка з неповних та реструктурованих сімей (коли один з батьків нерідний).

Використання Інтернету значно полегшило здійснення торгівлі людьми. У контексті сексуальної експлуатації дітей соціальні медіа дозволяють зловмисникам легко отримувати доступ  до потенційних жертв і значно спрощують їх вербування.

(Інформація підготовлена за матеріалами Навчального курсу з виявлення, попередження та розслідування злочинів торгівлі людьми, вчинених із застосуванням інформаційних технологій/ А.Вінакор, В.Гузій, Д.Девіс, В.Дубина, М.Каліжевський, О.Манжай, В.Марков, В.Носов, О.Соловйов. – К., 2017)

Як не стати живим товаром та вберегти своїх дітей в ефірі телеканалу ТВ7+ розповіла Валентина Бондар, суддя-секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Хмельницької області.