flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ХАС перекваліфікував дії нападників з грабежу на розбій і посилив покарання

15 жовтня 2020, 12:57

Хмельницький апеляційний суд скасував вирок Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 23 травня 2019 року та ухвалив новий – визнав обох підсудних винуватими у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 187 Кримінального кодексу України (розбій, вчинений за попередньою змовою групою осіб), одного з них ще за частиною 2 статті 185 КК України (повторна крадіжка) та призначив остаточно покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років і 8 років 6 місяців із конфіскацією всього майна, крім житла. У решті вирок місцевого суду залишив без змін.

За вироком місцевого суду, 21 липня 2017 року у місті Кам`янці-Подільському в чагарниках навпроти магазину троє чоловіків (один з яких не встановлений слідством) після конфлікту кілька разів вдарили потерпілого, після чого вирішили його обікрасти. Двоє тримали за руки, а один витягнув з кишені штанів паспорт, звідки забрав 2 тисячі гривень, 100 доларів США та зняв з пальця золотий перстень вагою 5,9 г (вартістю понад 6400 грн). Після чого нападники втекли.

Крім цього, один з обвинувачених у травні-червні 2018 року скоїв серію крадіжок. Зокрема, в травні у приміщенні їдальні Кам`янець-Подільського відділення Ірпінського державного коледжу економіки та права зі столу для обслуговування відвідувачів він вкрав 3 120 грн.  А зі столу адміністратора торгового залу ТОВ таємно взяв шкіряний гаманець вартістю 1 800 грн, в якому знаходилося 1 700 грн.

У червні в місцевому супермаркеті вкрав три банки червоної ікри на суму 501 гривня. Того ж дня, знаходячись у викладацькому кабінеті коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету, вхід до якого є безперешкодним під час роботи закладу, зі столу викрав сумку вартістю 500 грн, в якій знаходився ноутбук вартістю 3 500 грн. А через два тижні в магазині побутової хімії вкрав чоловічі і жіночі парфуми на суму понад 800 гривень.

Місцевий суд, перекваліфікувавши дії обвинувачених з ч. 2 ст. 187 КК України (груповий розбій), визнав обох винними за ч.2 ст. 186 КК України (повторний грабіж), а одного ще за ч. 2 ст. 185 КК України (повторна крадіжка), призначив покарання, відповідно, 5 і 6 років ув’язнення.

Вирок Кам`янець-Подільського міськрайонного суду оскаржив прокурор, вважаючи його незаконним і необґрунтованим в частині перекваліфікації злочинних дій з ч.2 ст.187 КК України на ч.2 ст.186 КК України та просив його скасувати. На його думку, суд дійшов неправильного висновку, що в обвинувачених виник умисел на заволодіння майном потерпілого після того, як вони його побили, і що вони про це не домовлялися. Наполягав на тому, що нападники побили чоловіка з метою заволодіння майном, тобто, вчинили розбій. Одному просив призначити 8 років позбавлення волі, другому – шляхом часткового складання призначених покарань визначити остаточне – у виді позбавлення волі на 9 років.

Апеляційну скаргу подав і обвинувачений у грабежі і крадіжках: просив скасувати вирок місцевого суду щодо нього та закрити кримінальне провадження, оскільки вирок ґрунтується на припущеннях і недопустимих доказах.

На думку захисника іншого обвинуваченого, яку він висловив у запереченні на апеляційну скаргу прокурора, вирок законний і обґрунтований.

Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що місцевий суд, установивши фактичні обставини справи, дослідивши докази, дав їм неправильну правову оцінку, що вплинуло на призначення справедливого покарання обвинуваченим.

Зокрема, зазначає: потерпілий показав, що один з нападників до моменту виникнення між ними конфлікту спостерігав за ним поблизу магазину, а також бачив, що у нього є гроші та де він їх зберігав. І саме він, коли інші його утримували, цілеспрямовано витягнув із тієї кишені штанів документи, в яких були гроші. А у чагарники, де побили й забрали майно, його заволокли силоміць.

Апеляційний суд уважає, що зазначені потерпілим обставини спростовують висновки місцевого суду і підтверджують факт вчинення нападу з метою заволодіння чужим майном, поєднаного із застосуванням насильства, небезпечного для здоров`я потерпілого (розбій), вчиненого за попередньою змовою групою осіб (ч.2 ст.187 КК України).

«Таким чином, суд допустив невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, вибірково зазначив показання потерпілого у вироку, що потягло за собою незаконну перекваліфікацію дій обвинувачених із ч.2 ст.187 КК України на ч.2 ст.186 КК України», – ідеться у вироку апеляційного суду.

Окрім цього, апеляційний не погодився з висновками суду першої інстанції, що прокурор під час судового розгляду не довів, що обвинувачені вчинили розбійний напад за попередньою змовою групою осіб.

«Виходячи з усталеної судової практики та положень ч.2 ст.28 КК України, вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб означає спільне вчинення його декількома (двома і більше) суб`єктами злочину, які заздалегідь домовилися про такі дії. Домовитися про спільне вчинення злочину заздалегідь означає дійти згоди про скоєння відповідного діяння до моменту виконання його об`єктивної сторони. Така домовленість може відбуватись у будь-якій формі - як у вербальній, так і за допомогою конклюдентних дій», – констатує апеляційний суд.

І додає: здобуті у справі докази в сукупності з послідовністю і характером дій обвинувачених – синхронно, підтримуючи один одного, заздалегідь сплановані заходи із спільного розпорядження викраденим майном, об`єктивно доводять винуватість у вчиненні розбою за попередньою змовою групою осіб.

Із повним текстом вироку можна ознайомитися у ЄДРСР 

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду