flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд стягнув моральну і матеріальну шкоду з кривдника, через якого позивач отримав інвалідність

23 листопада 2020, 15:28

Новоушицький районний суд частково задовольнив позов про стягнення матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення: стягнув з відповідача матеріальну шкоду в розмірі 20 139 гривень, моральну шкоду – 20 000 гривень й 700 гривень витрат на професійну правничу допомогу.

Із позовом про стягнення з відповідача шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, звернувся житель Новоушицького району. Позовні вимоги він обґрунтував тим, що 27 вересня 2018 року ухвалою Дунаєвецького районного суду на підставі його відмови від обвинувачення, як потерпілого, було закрито кримінальне провадження щодо відповідача за заподіяння умисного середньої тяжкості тілесного ушкодження (частина 1 статті 122 Кримінального кодексу України).

Відтак заявлений цивільний позов у цьому кримінальному провадженні суд залишив без розгляду, оскільки відповідач зобов’язався відшкодувати шкоду в добровільному порядку, про що написав розписку. Утім, за два роки цього так і не зробив. За таких обставин позивач просить суд стягнути з відповідача шкоду, що була завдана внаслідок вчинення кримінального правопорушення: 20 139 гривень – на відшкодування матеріальних збитків та 70 000 гривень – моральних і розподілити судові витрати.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи позивача, оцінивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Суд зазначає, що 11 вересня 2017 року  в с. Отроків Новоушицького району відповідач умисно наніс один удар головою та один удар кулаком в голову позивачу, спричинивши йому середньої тяжкості тілесні ушкодження, що привели до тривалого розладу здоров’я. Ці обставини встановив Дунаєвецький районний суд, який розглядав кримінальне провадження. У судовому засіданні кривдник свою вину визнав повністю. Але у зв'язку з відмовою потерпілих від обвинувачення суд закрив справу, а заявлений цивільний позов залишив без розгляду.

На думку Новоушицького районного суду, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 20 139 гривень матеріальної шкоди, завданої злочином, які він витратив на лікування та проїзд до місця лікування, обґрунтовані. Натомість вимоги про відшкодування моральної шкоди в розмірі 70 000 гривень, суд задовольнив частково.

«Суд враховує, що внаслідок заподіяних тілесних ушкоджень, позивачу встановлено III групу інвалідності довічно та протипоказано важку фізичну працю, надані документи щодо стану його здоров’я свідчать про те, що неправомірні дії відповідача значно вплинули на його звичний спосіб життя. Тому суд враховує фізичний стан позивача, лікування та реабілітацію, глибину фізичних та душевних страждань, беручи до уваги, що немає і не може бути точних критеріїв майнового виразу фізичного, душевного болю, страждань, а будь-яка компенсація моральної шкоди не може відповідати дійсним стражданням позивача і може мати тільки умовний вираз та виходячи з міркувань розумності та справедливості, вважає за необхідне визначити розмір відшкодування завданої моральної шкоди в сумі 20000 грн», – ідеться у рішенні суду.

Також, дослідивши докази, надані на підтвердження судових витрат, суд дійшов висновку, що задоволення вимоги про стягнення судових витрат слід теж задовольнити частково, у сумі 700 гривень, замість заявлених 1750 гривень, оскільки представник позивача не брав участі в судовому засіданні та не подавав відзиву на зустрічну позовну заяву.

Рішення ще не набрало законної сили і може бути оскаржене до апеляційного суду.

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду