Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Хмельницький апеляційний суд розглянув матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою прокурора на вирок Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 4 березня 2020 року щодо обвинуваченого у порушенні правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому тяжке тілесне ушкодження (частина 2 статті 286 Кримінального кодексу України).
За вироком суду, 4 жовтня 2018 року в с. Стара Гута Дунаєвецького району водій «ВМW - 530», перебуваючи в нетверезому стані, перевищив дозволену швидкість в населеному пункті і поблизу опори лінії електропередачі допустив некерований занос автомобіля. Некероване авто біля житлового будинку збило малолітню дівчинку, що їхала велосипедом правим краєм зустрічної смуги руху, і виїхавши за межі проїзної частини дороги, наїхало на пішохода з господарським візком.
Згідно з висновками судово-медичної експертизи, у результаті ДТП дитина отримала тяжкі тілесні ушкодження, які небезпечні для життя в момент заподіяння і без надання медичної допомоги закінчуються чи можуть закінчитися смертю (численні переломи кісток, забої внутрішніх органів з крововиливами), а чоловік – ушкодження середнього ступеня тяжкості, які привели до тривалого розладу здоров`я (переломи ребер, сідничної кістки, забій грудної клітки).
Дунаєвецький районний суд визнав водія ВМW винуватим у вчиненні інкримінованого злочину і призначив йому покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки. Разом із тим, звільнив від відбування призначеного покарання з випробуванням з трирічним іспитовим строком.
Не погоджуючись з вироком місцевого суду, прокурор подала апеляційну скаргу: просила його скасувати та ухвалити новий вирок, яким призначити обвинуваченому покарання у виді шестирічного ув’язнення, з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки і вирішити долю цивільного позову законного представника потерпілої дитини. На думку прокурора, обставини цієї справи свідчать про невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується: суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що обвинувачений вчинив злочин вперше, визнав свою вину, у вчиненому щиро розкаявся, повністю відшкодував матеріальну шкоду та частково – моральну шкоду потерпілій дитині, однак, зауважує, що такі дані жодним чином не знижують тяжкості та небезпечності вчиненого ним злочину.
«Судом першої інстанції не враховано того, що (обвинувачений) скоїв злочин, який відповідно до ст.12 КК України є тяжким, потягнув за собою тяжкі наслідки, вчиненим щодо особи малолітнього віку, у стані алкогольного сп`яніння, що свідчить про його підвищену суспільну небезпечність. Тому покарання, визначене судом першої інстанції, не відповідає справедливому балансу між загальними інтересами суспільства й вимогам захисту основоположних прав особи», – констатує апеляційний суд.
Що стосується позиції потерпілих стосовно призначеного покарання, то апеляційний суд зауважує, що у справах цієї категорії така позиція не є обов`язковою для суду, однак ураховується в сукупності з обставинами, передбаченими статтею 65 КК України, і не має над ними пріоритету.
Відтак апеляційний суд частково задовольнив апеляційну скаргу прокурора: скасував оскаржуваний вирок в частині призначеного покарання, звільнення від його відбування з випробуванням, покладенням обов`язків, та вирішення цивільного позову, заявленого в інтересах малолітньої потерпілої, про відшкодування моральної шкоди та ухвалив новий вирок, яким покарав обвинуваченого позбавленням волі на 3 роки 6 місяців з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки.
Цивільний позов, заявлений в інтересах малолітньої про відшкодування моральної шкоди, суд задовольнив частково: стягнув з обвинуваченого на її користь 152 тисячі гривень.
У решті ХАС залишив вирок без змін.
Повний текст вироку читайте у ЄДРСР
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду