Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До Новоушицького районного суду звернулася позивачка із позовом про визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину за законом, з видаленням відповідного запису з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, видане на земельну ділянку із цільовим призначенням – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміром 3,0647 га, що знаходиться на території Березівської сільської ради Новоушицького району.
Свої вимоги жінка мотивувала тим, що ця ділянка належала її чоловіку, котрий помер у 2012 році. У лютому 2020 року суд визначив їй, як спадкоємиці за законом, додатковий строк в чотири місяці для звернення в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини. Та як з’ясувалося, приватний нотаріус вже завела спадкову справу після смерті її чоловіка на підставі заяви його цивільної дружини, яка отримала свідоцтво про право на спадщину на цю земельну ділянку.
Позивачка заявила, що хоч та жінка і проживала однією сім’єю зі спадкодавцем, проте на день смерті чоловік перебував у зареєстрованому шлюбі із нею – спадкоємицею першої черги. Тому уважає, що видача свідоцтва про право на спадщину співмешканці порушує її права. А оскільки після смерті жінки минулого року земельну ділянку успадкували її діти, то позивалася до них, як відповідачів в цій справі.
Одна з відповідачів та нотаріус (третя сторона) подали заяву про розгляд справи за їх відсутності, покладаючись на думку суду.
Як встановив суд, позивачка зі спадкодавцем зареєстрували шлюб в 1977 році, у 1986 році – чоловік виїхав зі спільного помешкання. Із 1993 року він жив однією сім’єю без шлюбу з іншою жінкою, яка після його смерті прийняла спадщину. У 2020 році вона померла. Відтак спадщину прийняли її діти, що мешкали разом з нею.
Суд звертає увагу, що при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, нотаріус не врахувала, що на день смерті спадкодавець перебував у зареєстрованому шлюбі із позивачкою. А тому видача свідоцтва жінці, з котрою він жив без шлюбу, як спадкоємиці четвертої черги, порушує права позивачки, як спадкоємиці першої черги спадкування та фактично унеможливлює подальше оформлення її прав на земельну ділянку, яка залишилась після смерті чоловіка.
«Враховуючи наведене, суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для визнання недійсними свідоцтва про право на спадщину… Крім того, оскільки свідоцтво є недійсним, то запис про державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на (спірну) земельну ділянку (…) підлягає скасуванню», – зазначено у рішенні Новоушицького районного суду, яким задоволено позовні вимоги позивачки.
Рішення ще не набрало законної сили і може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду