flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд відмовив у задоволенні позову про визнання недійсним договору купівлі-продажу землі: представник позивача діяв у межах довіреності

05 лютого 2021, 10:56

До Віньковецького районного суду звернувся позивач з проханням визнати недійсним договір купівлі-продажу його земельної ділянки.

Чоловік пояснив: у жовтні 2019 року він дізнався, що його представник підписав договір купівлі-продажу його земельної ділянки, отримавши від покупця землі 49 900 гривень. Відповідно до договору, який посвідчила приватний нотаріус, його підписання свідчить про факт повного розрахунку та відсутність у сторін претензій фінансового характеру одна до одної. Позивач заявляє, що це не відповідає дійсності, оскільки покупець земельної ділянки має дружні стосунки з представником, котрий укладав договір від його імені, як продавець, і не передавала йому гроші, а вказаний пункт у договорі нотаріус вписала виключно із чужих слів.

У позові він посилався на те, що договір купівлі-продажу укладений під впливом помилки (стаття 229 ЦК України) та за відсутності волевиявлення її власника (частина друга статті 203 ЦК України), тому просив визнати його недійсним.

Як встановив суд, у 2018 році позивач отримав у власність земельну ділянку, розташовану за межами населеного пункту на території Покутинецької сільської ради Віньковецького району, для ведення особистого селянського господарства. Того ж року він видав на ім’я відповідача довіреність, згідно з якою, той отримав право діяти від імені довірителя, бути його представником в різних установах та організаціях з питань вчинення необхідних та доцільних дій щодо підготовки необхідних документів для продажу і продати за ціну та на умовах на розсуд представника, земельних ділянок, що розташовані на території Хмельницької області та отримані довірителем шляхом безоплатної передачі із земель державної або комунальної власності в розмірах, що встановлені діючим законодавством.

Ця довіреність була дійсною на момент укладення договору купівлі-продажу спірної земельної ділянки, про що свідчить Повний витяг з Єдиного реєстру довіреностей.

«Таким чином суд доходить висновку, що довіреність передбачала право продажу спірної земельної ділянки, а матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що (позивач), будучи молодою особою, не розумів її змісту, обсягу повноважень, якими наділив (відповідача), помилявся щодо правової природи цього правочину і вчинив його під впливом помилки. Позивач не надав належних та допустимих доказів, що він не мав наміру продавати спірну земельну ділянку. Довіреність не скасована, недійсною не визнана, та судом не встановлено, що (позивач) не мав волевиявлення на продаж земельної ділянки, а (відповідач) діяв поза межами своїх повноважень», – зазначає суддя у рішенні.

Водночас суд зауважує: доводи позивача, що він не отримав гроші за договором купівлі-продажу спірної земельної ділянки, не можуть бути підставою для визнання правочину недійсним, та це не позбавляє його права звернутися до суду з відповідним позовом з метою захисту своїх прав у зв`язку з неналежним виконанням договору доручення, на що звернув увагу Хмельницький апеляційний суд у постанові в цивільній справі № 686/34079/19 28.05.2020 року, зазначивши, що правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовані на рівні правочину (довіреності).

Відтак Віньковецький районний суд відмовив у задоволенні позову про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Рішення ще не набрало законної сили і може бути оскаржене до апеляційного суду.

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду