Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Хмельницький апеляційний суд розглянув без повідомлення учасників справу за апеляційною скаргою відповідача на рішення Хмельницького міськрайонного суду, яким з нього на користь колишньої дружини стягнуто аліменти на утримання доньки в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 16.11.2020 року і до повноліття дитини, та 840,80 грн судового збору.
У апеляційній скарзі чоловік просив рішення суду скасувати та постановити нове – про часткове задоволення позову, стягнувши з нього на користь позивачки аліменти у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення повноліття.
На обґрунтування доводів скарги зазначив, що він має інвалідність, періодично проходить курс стаціонарного лікування, не працює, перебуває на обліку в центрі зайнятості, постійного та систематичного доходу не має. Уважає, що розмір аліментів слід змінити та стягувати їх в твердій грошовій сумі – 1500 грн. Крім цього, зазначив, що він учасник бойових дій та інвалід війни ІІІ групи, однак, попри пільги щодо сплати судового збору, суд неправомірно стягнув з нього в дохід держави судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Як встановив суд, позивачка і відповідач (апелянт) розірвали шлюб у 2018 році, їхня донька залишилася жити з матір’ю. Задовольняючи позовні вимоги жінки, суд першої інстанції виходив, зокрема, з того, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження неспроможності працевлаштуватись за станом здоров`я.
Висновки суду першої інстанції в частині стягнення аліментів та визначення їх розміру, на думку апеляційного суду, обґрунтовані: суд врахував стан здоров`я відповідача, відсутність на його утриманні інших осіб, а також вік дитини, її мінімальні потреби та їх належне забезпечення.
Апеляційний суд звертає увагу, що відповідно до частини третьої статті 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, може змінити одержувач аліментів.
«Від позивача заяви про визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі не надходило, у зв`язку з чим суд першої інстанції обґрунтовано визначив розмір аліментів у спосіб заявлений позивачем, у частці від доходу батька дитини», – констатує апеляційний суд.
Разом з тим, суд першої інстанції не врахував, що відповідач є особою з інвалідністю ІІІ групи, яка пов`язана із захворюванням, набутим внаслідок захисту Батьківщини, що дає право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни та інвалідів війни, у зв`язку з чим він звільнений від сплати судового збору.
Відтак апеляційну скаргу відповідача ХАС задовольнив частково: рішення Хмельницького міськрайонного суду скасував в частині стягнення з нього судового збору в дохід держави в розмірі 840,80грн. У решті рішення суду залишено без змін.
Із повним текстом постанови можна ознайомитися у ЄДРСР
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду