Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Шепетівський міськрайонний суд визнав винним 39-річного жителя м. Славути в умисному вбивстві (частина 1 статті 115 Кримінального кодексу України), визначивши йому покарання у виді 12 років позбавлення волі. Крім того, стягнув з нього на користь потерпілої, матері загиблого, 300 тисяч гривень на відшкодування моральної шкоди.
За вироком, увечері 4 серпня 2020 року у квартирі сестри (де на той час були її малолітній син та співмешканець) обвинувачений, бувши напідпитку, побачив, як співмешканець сестри набирає з ампули в медичний шприц невідому речовину. Знаючи, що той вживав наркотики, вирішив, що він хоче вколоти їх і сестрі. Спочатку заперечив словесно. Коли ж очікуваної реакції не було, схопив кухонний ніж і вдарив його в груди. Від внутрішньої кровотечі, викликаної колото-різаним пораненням грудної клітки із пошкодженням легені, чоловік помер на місці події.
У судовому засіданні обвинувачений свою вину у скоєнні інкримінованого злочину визнав частково. Розповів, що того вечора у квартирі сестри він побачив, як її співмешканець набирає шприц і злякався, що той вколе їй наркотики, оскільки знає, що він стоїть на обліку у лікаря-нарколога. Почав просити цього не робити, викликати швидку, проте той продовжував наповнювати шприц. Аби налякати чоловіка, взявся за ніж та завдав удару в груди. Коли ж зрозумів, що рана тяжка, приклав рушник, щоб зупинити кров і став робити штучне дихання. Запевнив, що вбивати не хотів, бо дружив з ним з дитинства.
Рідна сестра обвинуваченого, котра разом із малолітнім сином, стала очевидицею подій, пояснила в суді, що попросила чоловіка зробити укол, бо боліли нирки. Проте брат був категорично проти, казав, що краще викликати «швидку». Інцидент тривав близько 10 хв, а потім вона побачила, як поранений співмешканець упав на підлогу. Опісля брат намагався його врятувати.
Суд зазначає: те, що обвинувачений старався зупинити кровотечу і робив штучне дихання, зважаючи на характер дій і знаряддя злочину, локалізацію ушкодження, його тяжкість, не має значення для кваліфікації дій як умисне вбивство. Відтак суд відхилив доводи обвинуваченого про відсутність умислу на вбивство, зауваживши, що знаряддям злочину став кухонний ніж значних розмірів (довжина леза – 20 см), тілесне ушкодження нанесено у життєво важливий орган – праву легеню, смерть потерпілого настала на місці злочину через декілька хвилин після спричинення ножового поранення.
«…суд приходить до висновку про достатність таких даних для доведення умислу саме на вбивство потерпілого. При цьому суд враховує, що одного ножового поранення в даному випадку було достатньо для настання смерті потерпілого», – ідеться у вироку суду.
При призначенні покарання суд врахував, що обвинувачений скоїв особливо тяжкий злочин, який призвів до смерті людини, є особою з інвалідністю з дитинства 3-ої групи, перебуває на обліку у лікаря-психіатра та по 2019 рік був на обліку у лікаря-нарколога. З 1996 року неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності, був засуджений, в тому числі та за злочини, пов’язані з посяганням на життя та здоров'я особи.
Обставинами, що пом’якшують покарання обвинуваченого, суд визнав щире каяття, активне сприяння розслідуванню злочину, такими, що обтяжують, – вчинення злочину особою, що перебуває у стані сп’яніння, та у присутності дитини.
Вирок не набрав законної сили та може бути оскаржений до Хмельницького апеляційного суду.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду