Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
12 жовтня 2018 року на автодорозі М-12 «Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам`янка» на території Хмельницького району сталася дорожньо-транспортна пригода: водійка «Citroen Berlingo», котра їхала у напрямку м. Вінниці, у порушення правил дорожнього руху виїхала на праву крайню смугу проїзної частини дороги. Там якраз стояв автомобіль марки «Peugeot G5» з увімкненою аварійною світловою сигналізацією: його водій вимушено зупинився через технічні несправності. У результаті – автомобілі зіткнулися. Водій, що стояв поруч зі своїм авто, отримав травми ноги середньої тяжкості (перелом, частковий розрив зв’язки колінного суглоба).
Хмельницький міськрайонний суд визнав водійку «Citroen Berlingo» винуватою та звільнив від покарання у зв’язку із закінченням строків давності. Стягнув з неї на користь потерпілого 160 тис. грн моральної шкоди.
Прокурор та обвинувачена подали апеляційні скарги на вирок. Прокурор просила його скасувати й ухвалити новий – визнати водійку винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на 2 роки. Апелянтка звернула увагу: суд першої інстанції не врахував, що з дня цього кримінального правопорушення минуло менше ніж 3 роки. Вона наголосила й на тому, що у вироку не зазначено статті закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якої жінку визнано винуватою.
Водійка просила скасувати вирок в частині вирішення цивільного позову, зокрема зазначивши, що суд не врахував її майновий стан, стан здоров`я, те, що за формою вини вона вчинила необережний злочин.
Апеляційний суд погодився із кваліфікацією дій водійки «Citroen Berlingo» за частиною 1 статті 286 Кримінального кодексу України – порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження. Разом із тим зауважив, що суд першої інстанції, звільнивши її на підставі ст. 49 КК України від покарання, дійсно не врахував, що з дня вчинення ДТП минуло менше ніж 3 роки.
ХАС звертає увагу, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України (яка діяла на момент ДТП – 12.10.2018), особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки – у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі (зокрема, за ч.1 ст. 286 КК України).
Крім того, апеляційний суд зауважує: у разі визнання особи винуватою у резолютивній частині вироку зазначається прізвище, ім`я та по батькові обвинуваченого, рішення про визнання його винуватим у пред`явленому обвинуваченні та відповідні статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Також апеляційний суд зазначає, що при визначенні розміру грошового відшкодування моральної шкоди місцевий суд недостатньо врахував вимоги розумності й справедливості та стягнув з обвинуваченої на користь потерпілого 160 000 грн.
«… дослідивши матеріали кримінального провадження, відповідно до яких потерпілому внаслідок вчиненого обвинуваченою необережного злочину спричинено тілесне ушкодження середнього ступеню тяжкості, оцінюючи у сукупності доводи потерпілого, зазначені в цивільному позові щодо заподіяної моральної шкоди, а також враховуючи інші обставини, а саме матеріальний стан обвинуваченої, яка офіційно не працює, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, враховуючи засади розумності, виваженості та справедливості, апеляційний суд дійшов висновку про стягнення з обвинуваченої на користь потерпілого 60000 грн у рахунок відшкодування моральної шкоди», – ідеться у вироку апеляційного суду.
Відтак Хмельницький апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу прокурора й частково – обвинуваченої. Скасував вирок Хмельницького міськрайонного суду від 11 лютого 2021 року, ухвалив новий – визнав водійку, обвинувачену у скоєнні автоаварії, винною за ч. 1 ст. 286 КК України та призначив їй покарання у виді 8500 гривень штрафу (500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 2 роки.
Цивільний позов потерпілого про стягнення з обвинуваченої 200 000 грн моральної шкоди, ХАС задовольнив частково, стягнувши на його користь 60 000 грн моральної шкоди. У решті вирок суду залишив без змін.
З повним текстом вироку апеляційного суду можна ознайомитися у ЄДРСР.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду