flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбув у РФ покарання за вироком і зник: суд оголосив жителя Полонного померлим

26 жовтня 2021, 11:49

Полонський районний суд у складі судді й двох присяжних задовольнив заяву жителя Полонного – оголосив його батька померлим, днем смерті визначив вважати день, коли це рішення набере законної сили.

При цьому суд роз’яснив, що у випадку, коли оголошений померлим з`явиться або якщо будуть відомості про місце його перебування, суд скасує рішення про оголошення фізичної особи померлою.

За словами заявника, його батько був засуджений до 4 років позбавлення волі й спочатку відбував покарання в установі Рівненської області, а потім його перевели в Хабаровський край РФ, звідки мати отримувала від нього аліменти на утримання неповнолітніх дітей – його та брата. 1982 року виплати за аліментами припинилися, а сім’ю повідомили, що чоловік вибув до м. Полонне. Проте так там і не з’явився.

Мати намагалася його розшукати. У 1984 році Полонський РВ УМВС України повідомив її, що чоловік проживає в м. Хабаровську. Однак у 1996 році з управління юстиції Хабаровського краю цю інформацію заперечило.

За зверненням жінки у 1998 році суд визнав чоловіка безвісно відсутнім. Донині він не давав про себе знати, не спілкувався ні з ким з родичів.

Заявник пояснює, що за батьком зареєстрований житловий будинок з господарськими будівлями в м. Полонному – це спільна сумісна власність подружжя. Наразі необхідно вирішити питання про переоформлення спадкового майна батька. Позаяк мати важко хвора, тож із заявою про оголошення його померлим звернувся він, син.

У суді троє свідків, котрі знали зниклого чоловіка, бо мешкали з ним по сусідству, підтвердили, що протягом останніх 35 років його не бачили й знають, що дружина і діти безрезультатно намагалися його розшукати.

Суд зауважує, що відповідно до частини 1 статті 46 Цивільного кодексу України, суд може оголосити фізичну особу померлою, якщо, зокрема, у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років.

«Отже, враховуючи, що за місцем постійного проживання немає відомостей про місце перебування (батька заявника – авт.) понад 20 років, суд дійшов висновку, що його слід оголосити померлим», – ідеться у рішенні суду.

Суд також звертає увагу, що оголошення особи померлою – це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті, й воно відрізняється від встановлення факту смерті особи (Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).

Рішення ще не набрало законної сили й може бути оскаржене до апеляційного суду.

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду