Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Увечері 2 серпня 2021 року в м. Городок поліцейські зупинили автомобіль Рено Трафік. За кермом був водій з очевидними ознаками алкогольного сп’яніння. Підозри правоохоронців підтвердив огляд: результат Драгера – 2,44 проміле. Водночас у салоні їхав власник авта. Щодо нього правоохоронці склали протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП – передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані алкогольного сп`яніння.
Городоцький районний суд визнав власника автомобіля винним в інкримінованому адмінправопорушенні, оштрафував його на 17 000 гривень та на 1 рік позбавив права керувати транспортними засобами.
Його захисник оскаржив постанову до апеляційного суду, просив її скасувати, а провадження у справі закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. На його думку, доказів того, що його підзахисний знав про те, що водій перебуває у стані алкогольного сп’яніння, немає. Сам він не керував автомобілем того дня, а тому не може уважатися суб`єктом правопорушення, за вчинення якого передбачена санкція у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки законодавець розмежував санкцію ч. 1 ст. 130 КУпАП на водіїв та інших осіб, при цьому для кожної категорії встановив різні види та розміри стягнення.
Як пояснив у суді власник автомобіля, того дня він випив, тому коли зустрів друга, котрому напередодні дав своє авто для поїздки на риболовлю, попросив підвезти додому. Той не сказав, що вживав алкоголь, а видимих ознак сп’яніння у нього не було.
Апеляційний суд зауважує: правоохоронці проводили огляд на стан сп’яніння водія, позаяк від нього було чути запах алкоголю й у нього була нечітка вимова. Це разом із результатом алкотестера у 2,44 проміле алкоголю (у понад 12 разів вище норми), на переконання ХАС, вказує на очевидність для оточення ознак сп’яніння.
Тож апеляційний погодився з висновками місцевого суду про доведеність вини власника у передачі керування автомобілем особі, яка перебуває в стані алкогольного сп`яніння, й з призначеним штрафом у сумі 17 000 гривень.
Водночас ХАС звертає увагу, що у цій справі власник не був водієм, а тому й суб’єктом правопорушення, за вчинення якого передбачена санкція у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
«…за дії, зазначені в диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, передбачено накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, відтак постанова суду в цій частині підлягає зміні», – констатує апеляційний суд.
Відтак апеляційну скаргу захисника ХАС задовольнив частково: змінив оскаржувану постанову, виключивши з неї застосування до правопорушника стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 1 рік. У решті – залишив без змін.
З повним текстом постанови апеляційного суду можна ознайомитися у ЄДРСР
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду