flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Право на спадкове майно не порушено, бо позивач ще не прийняв спадщину – ХАС скасував рішення місцевого суду

31 травня 2022, 11:02

Хмельницький апеляційний суд скасував рішення Хмельницького міськрайонного суду від 20 жовтня 2020 року й відмовив позивачеві у задоволення позову до брата про визнання права власності на спадкове майно.

Чоловік подав до суду позов у липні 2020 року – просив визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті батька право власності на 1/9 частину будинку. Пояснив, що з листа нотаріальної контори, де йому відмовили в оформленні спадкових прав і отриманні свідоцтва про право на спадщину, він дізнався що мати відмовилася від спадщини на користь його брата, котрий, відтак, успадкував 2/3 від частини будинку, якою володів батько. Але позивач уважає, що 1/9 спірного будинку, належить йому.

Хмельницький міськрайонний суд ухвалив заочне рішення про задоволення його позовних вимог.

Проте брат, який успадкував батьківську частину помешкання, оскаржив це рішення до апеляційного суду. Розповів, що тривалий час був закордоном, про розгляд справи його не повідомили, тому не мав можливості пояснити ситуацію. За його словами, місцевий суд не досліджував той факт, що брат пропустив строк для прийняття спадщини й саме з цієї підстави нотаріус відмовилася брати від нього заяву про прийняття спадщини. Документальних суперечностей чи перепон в її оформленні не було.

Апеляційний суд звертає увагу, що позивач як на підставу своїх позовних вимог посилається на ту обставину, що після смерті батька він успадкував частину житлового будинку, однак через те, що за спадкодавцем не було зареєстроване право власності на цей будинок, він не може реалізувати свої спадкові права. При цьому чоловік не надав суду жодного доказу про те, що він прийняв спадщину.

ХАС зауважує, що позивач на час смерті спадкодавця разом з ним постійно не проживав, заяву про прийняття спадщини подав нотаріусу лише через 16 років після відкриття спадщини, тобто пропустив передбачений статтею 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк для прийняття спадщини й не звертався до суду про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Тож позивач не прийняв спадщину після смерті батька.

«За таких обставин колегія суддів вважає, що позовна заява про визнання права власності на спадкове майно є передчасною, позивач на даний час не набув спадкових прав після смерті [батька] та відповідно майнових прав на спадкове майно, а тому відсутні порушення його майнових прав на спадкове майно, за захистом яких він звернувся до суду», – констатує апеляційний суд.

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду