flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ХАС визнав недопустимими доказами висновки експертів про тверезість винуватця ДТП, в якій загинули двоє велосипедистів, та ухвалив новий вирок у справі

29 березня 2023, 16:24

Дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля марки «Volkswagen Transporter» та двох велосипедистів сталася 21 листопада 2019 року у с. Ладиги на Старокостянтинівщині. Водій мікроавтобуса на швидкості 110 км/год збив двох місцевих жителів – 48-річного чоловіка та 52-річну жінку, котрі їхали велосипедами у попутному напрямку. Від отриманих травм вони загинули на місці.

Старокостянтинівський районний суд визнав водія автомобіля винним у порушенні правил дорожнього руху, що спричинило смерть двох людей (ч. 3 ст. 286 КК України), та покарав його 6 роками ув’язнення з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки.

Вирок місцевого суду оскаржили обвинувачений та його захисник, представник потерпілих і прокурор.

Обвинувачений, не заперечуючи доведеності своєї вини, просив звільнити його від відбування покарання на іспитовий строк, не позбавляти водійських прав та зменшити розміри моральної шкоди, які він має сплатити потерпілим, на 10000 грн кожному, оскільки ці суми він вже їм виплатив.

Його захисник натомість уважав, що достатніх і допустимих доказів вини його підзахисного у вчиненні ДТП не встановлено, тому просив скасувати вирок, а кримінальне провадження закрити.

Прокурор та представник потерпілих наполягали на збільшенні терміну ув’язнення винуватцеві ДТП: прокурор – до 8 років, адвокат – до 10 років, з позбавленням права керувати ТЗ на 3 роки. На думку обох, місцевий суд помилково виключив з обвинувачення обставину, що обтяжує покарання – вчинення кримінального правопорушення в стані алкогольного сп`яніння та застосував ст. 69-1 КК України.

Колегія суддів ХАС дійшла висновку, що вина водія мікроавтобуса у вчиненні автоаварії з двома загиблими повністю доведена й докази, які суд першої інстанції поклав в основу обвинувального вироку, одержані з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства.

При цьому, на переконання суддів, «повністю знайшло своє підтвердження в процесі апеляційного розгляду перебування водія в стані алкогольного сп`яніння в момент вчинення кримінального правопорушення».

Апеляційний суд визнав недопустимими доказами висновки експертів, які констатували відсутність в крові обвинуваченого алкоголю, позаяк відбір зразків крові для аналізу був проведений через майже 7 годин після скоєння ДТП. Законом цей термін обмежений 2 годинами.

Крім цього, те, що водій того дня пив алкоголь у компанії в кафе, підтвердили двоє свідків та відео з камер спостереження закладу.

При призначенні покарання колегія суддів врахувала суспільну небезпечність вчиненого злочину, який є тяжким, думку потерпілих про виключно суворе покарання, позитивні характеристики обвинуваченого, часткове відшкодування збитків та часткове визнання вини, а також вчинення кримінального правопорушення у стані алкогольного сп’яніння – як обставину, що обтяжує покарання.

«Та обставина, що обвинувачений позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, в даному випадку не є підставою для звільнення від відбування покарання з випробуванням або пом`якшення покарання, а також застосування до нього ст. 69-1 КК України, оскільки це не спростовує встановлених колегією суддів обставин і висновків відсутність щирого розкаяння у скоєному, невизнання своєї вини у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, лише часткове відшкодування спричинених злочином збитків та не дає підстав вважати, що виправлення обвинуваченого можливе без відбування покарання», – констатував апеляційний суд.

Відтак ХАС відхилив апеляційну скаргу захисника обвинуваченого, частково задовольнив апеляційні скарги обвинуваченого та представника потерпілих і повністю – скаргу прокурора.

Скасував вирок місцевого суду в частині формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним та призначення покарання, а у частині вирішення цивільних позовів – змінив.

Натомість ухвалив новий вирок, яким призначив обвинуваченому у вчиненні смертельного ДТП покарання у виді 8 років ув’язнення з позбавленням права керувати транспортним засобом на строк 3 роки. Та стягнув з нього на користь чотирьох потерпілих по 190000 гривень моральної шкоди кожному (зменшив на 10000 грн, які виплатив обвинувачений).

Вирок апеляційного суду у справі № 683/338/20: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109770382

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду