Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Хмельницький апеляційний суд залишив у силі рішення місцевого суду про стягнення з власника вантажівки, учасника ДТП, на користь матері загиблого в автоаварії 150 000 гривень моральної шкоди та 10 000 гривень витрат на правничу допомогу.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду оскаржив власник-водій автомобіля. На його думку, суд першої інстанції не врахував, що автоаварія сталася з вини пішохода, котрий загинув. За постановою слідчого про закриття кримінального провадження, водій не мав технічної можливості запобігти наїзду.
До того ж мати загиблого (потерпіла) не оскаржувала постанову про закриття кримінального провадження й будь-яких претензій щодо грошової компенсації на стадії досудового розслідування не висловлювала.
Тож апелянт просив зменшити суму моральної шкоди до 30000 гривень, а суму витрат на правничу допомогу – до 2000 гривень.
Як встановив суд, автоаварія сталася увечері 21 жовтня 2021 року на автодорозі між селами Аркадіївці та Печеське Хмельницький району: вантажний автомобіль марки "Volvo" зі спеціалізованим напівпричепом наїхав на пішохода, котрий від отриманих травм загинув на місці.
Кримінальне провадження за фактом ДТП (ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України) слідчий закрив через відсутність в діях водія-власника вантажівки складу злочину.
Частково задовольняючи позов (стягнув половину від заявленої суми), суд першої інстанції виходив з того, що відповідач як законний володілець джерела підвищеної небезпеки, незважаючи на відсутність його вини у ДТП, має відшкодувати завдану позивачці шкоду внаслідок загибелі у цій дорожньо-транспортній пригоді її сина.
Доводи апеляційної скарги про помилковість таких висновків суду і надмірність визначеного розміру відшкодування шкоди є безпідставними, уважає апеляційний суд.
«Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого (ч. 5 ст. 1187 ЦК України). Обов`язок доведення (…) покладається на володільця джерела підвищеної небезпеки, оскільки діє цивільно-правова презумпція заподіювача шкоди», – звернула увагу колегія суддів ХАС.
Потерпілий дійсно діяв з грубою необережністю, йдучи проїжджою частиною в стані алкогольного сп`яніння, проте місцевий суд вже врахував ці обставини при задоволенні позову частково, зазначив апеляційний суд. На його думку, визначений розмір відшкодування відповідає вимогам розумності та справедливості.
З текстом постанови апеляційного суду в справі № 686/3415/22 можна ознайомитися у ЄДРСР.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду