Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
14 вересня 2023 року у с. Зарічанка Кам’янець-Подільського району поліцейські виявили пенсіонерку, котра переносила до свого помешкання 142 блоки тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Їй інкримінували вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164-5 КУпАП (транспортування тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів).
Чемеровецький районний суд вказав, що у діях жінки немає складу цього адмінправопорушення й закрив провадження у справі. Вилучені речові докази – 142 блоки цигарок без акцизних марок суддя постановив передати Збройним силам України.
Пенсіонерка оскаржила постанову до апеляційного суду – просила не передавати цигарки ЗСУ, а повернути їх власниці. На її думку, конфіскація товарів застосовується, якщо суд визнав особу винною, проте провадження щодо неї було закрито. Тому вважає, що постанову в частині вирішення питання речових доказів слід скасувати.
Утім Хмельницький апеляційний суд підтвердив законність такого судового рішення.
ХАС зауважив, що у Кодексі України про адміністративні правопорушення немає положень про те, яким чином вирішувати питання про речові докази в справі про адміністративне правопорушення у разі її закриття. Через це суддя вважає за доцільне за аналогією закону застосувати положення статті 100 Кримінального процесуального кодексу України, яка регулює питання вирішення долі речових доказів у кримінальному провадженні. Зокрема, там йдеться про те, що майно, яке було предметом кримінального правопорушення, пов`язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
«Враховуючи те, що в діях [апелянтки] відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, самі вилучені тютюнові вироби не мають марок акцизного податку, отже перебувають у незаконному обігу на території України, разом з тим мають певну цінність та можуть бути використані на потреби Збройних Сил України, вважаю, що суддя першої інстанції обґрунтовано конфіскував зазначені речові докази за призначенням – на користь Збройних Сил України», – констатував апеляційний суд.
З постановою апеляційного суду у справі № 687/1045/23 можна ознайомитися у ЄДРСР.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду