Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Роль судів в Україні в умовах воєнного стану попри особливості роботи залишається такою ж, як і в мирний час – незалежно й неупереджено здійснювати правосуддя та утверджувати принципи верховенства права й справедливості як основної мети правосуддя. Водночас війна посилила виклики суспільного сприйняття судової влади та етичних дилем.
Як виявляти такі дилеми та які є інструменти для ухвалення етично обґрунтованих рішень, йшлося на семінарі «Здійснення правосуддя під час війни та після неї: нові виклики суспільного сприйняття та етичні дилеми», що відбувся 6 вересня 2024 року у м. Кам’янці-Подільському Хмельницької області.
Організатори заходу – Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України у співпраці з Консультативною місією Європейського Союзу в Україні (КМЄС). Участь у ньому взяли голови судів і судді місцевих та апеляційних судів західних областей України.
Директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна зауважила, що тематика семінару зацікавила багатьох учасників та викладачів, тож це вже четвертий захід, організований спільно з КМЄС для українських суддів. За її словами, запрошення експертів Консультативної місії ЄС дає можливість поділитися власними напрацюваннями й перейняти кращі міжнародні практики.
Тренери семінару Магда Кул, старша радниця КМЄС з питань судового переслідування міжнародних злочинів, та Якоб Вілларедт, старший радник КМЄС з питань розслідування міжнародних злочинів, звернули увагу на етичні стандарти, визнані міжнародною правничою спільнотою, та поділилися досвідом вирішення етичних дилем у Данії і Нідерландах.
Радник, тренер КМЄС з питань належного врядування Барт Шефферс зосередився на практичних аспектах суддівської етики. У дискусії під його керівництвом судді розглядали реальні сценарії виникнення етичних дилем та обговорювали опції етично обґрунтованого вибору.
Суддя Конституційного Суду України Оксана Грищук акцентувала на темі незалежності та авторитету судової гілки влади крізь призму сучасних етичних стандартів.
Член Вищої ради правосуддя, суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Інна Плахтій зупинилася на дисциплінарній відповідальності суддів за порушення норм Кодексу суддівської етики.
Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді, голова комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України Єгор Краснов розповів про напрацювання робочої групи РСУ з оновлення Кодексу суддівської етики, остаточну редакцію якого планують прийняти на найближчому з’їзді суддів України.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду