flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя-секретар судової палати з розгляду кримінальних справ ХАС Наталія Федорова взяла участь у національному обговоренні реалізації Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх

25 червня 2025, 16:49

25 червня у Києві відбувся круглий стіл «Правова політика та стратегія впровадження відновного правосуддя через систему безоплатної правничої допомоги в умовах європейської інтеграції», участь у якому взяла суддя-секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду Наталія Федорова.

Учасники круглого столу зібралися для професійного аналізу стану реалізації Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення, аналізу викликів та визначення перспектив її подальшого впровадження. У центрі уваги були питання розвитку цієї системи, зокрема, напрацювання пропозицій до стратегічного «дорожньої карти», інституційного й нормативного вдосконалення підходу, а також формування бачення законодавства про кримінальну відповідальність неповнолітніх у контексті відновного правосуддя та європейської інтеграції України.

Суддя Наталія Федорова виступила спікером тематичної сесії, присвяченої правозастосуванню Програми на різних стадіях кримінального процесу.

Учасники заходу також обговорили бачення подальшого нормативного регулювання відновного підходу, шляхи міжвідомчої взаємодії, важливість правопросвіти та ефективного моніторингу реалізації програми.

Захід організовано Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх у співпраці з Координаційним центром з надання правничої допомоги за підтримки ПРООН в Україні та уряду Японії.

Довідково:

Відновне правосуддя – це позасудовий підхід, що сприяє запобіганню кримінальним правопорушенням.

Державну Програму відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними або обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення,  в Україні запроваджено 9 вересня 2024 року. Відновне правосуддя у межах цієї програми – це процес, який дозволяє тим, кому було завдано шкоди, і тим, хто її спричинив, за умови добровільної згоди та за участю медіатора, брати участь у вирішенні питань, пов’язаних із правопорушенням. Його мета – примирення, реінтеграція, ресоціалізація, відшкодування шкоди та усунення її наслідків.

Програма спрямована на відшкодування шкоди потерпілому та його реінтеграцію; запобігання повторним правопорушенням з боку неповнолітніх; ресоціалізацію неповнолітніх та зменшення впливу ризикових факторів, що призводять до протиправної поведінки.

Скриншот з відеотрансляції заходу

Пресслужба Хмельницького апеляційного суду