flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Син через суд встановив факт смерті батька на тимчасово окупованій території України

04 лютого 2020, 13:05

До Полонського районного суду звернувся місцевий житель із заявою, в якій просив встановити смерть його батька на тимчасово окупованій території.

Він пояснив, що той з його матір’ю був розлучений, жив в АР Крим, де й помер в жовтні 2014 року. Та після смерті матері син не може прийняти спадщини, так як свідоцтво про смерть батька видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. А Полонський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану відмовив йому у видачі свідоцтва про смерть батька через відсутність документів встановленої форми про смерть.

 Суддя зазначає, що відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;

2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

«Оскільки, за положеннями ст.1 та п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, і такою визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій, а відтак, документи про смерть, видані за формами, встановленими державою-окупантом, не можуть бути підставою для державної реєстрації його смерті на території України», – ідеться у рішенні.

Відтак суд задовольнив заяву сина – встановив факт, що його батько помер в АР Крим, що є тимчасово окупованою територією України.

Рішення не набрало законної сили і може бути оскаржене до апеляційної інстанції.

Прес-служба Хмельницького апеляційного суду