Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Третій рік поспіль ВРП оприлюднює і виносить на фахове обговорення Щорічну доповідь Вищої ради правосуддя про стан забезпечення незалежності суддів України. До другого фахового обговорення документу, що відбувалося онлайн, доєдналися судді та працівники Вінницького, Черкаського, Полтавського, Кропивницького, Запорізького, Херсонського, Хмельницького та Миколаївського апеляційних і місцевих судів; члени та представники Вищої ради правосуддя, Національної школи суддів України та регіональних відділень, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України та Служби судової охорони, представники правоохоронних органів, громадянського суспільства та міжнародних організацій, експерти Ради Європи.
«Ми проводили широкі консультації щодо структури, змісту, наповнення доповіді. Такі обговорення є послідовною позицією ВРП щодо пошуку оптимальної моделі документа як дієвого інструменту для забезпечення незалежності суддів. Це не лише інформаційний посібник, який відобразив концептуальне або теоретичне бачення, це, насамперед, практичний аналіз тих проблем, з якими стикалася судова система в аспекті відстоювання незалежності суддів та судів як інституцій», – звернувся до учасників обговорення Голова ВРП Андрій Овсієнко.
Огляд Щорічної доповіді презентувала член ВРП Лариса Швецова, зауваживши, що це – не звіт органу суддівського врядування, а інструмент, що дає можливість проаналізувати актуальні проблеми у сфері суддівської незалежності та внести пропозиції, як їх вирішити.
Вона зазначала, що доповідь складається з двох основних частин. Перша містить огляд важливих подій, заходів та проблем, що вплинули на стан суддівської незалежності. Окремими пунктами виділена інформація, зокрема, про початок роботи Вищого антикорупційного суду, законодавчі зміни у сфері системи правосуддя, кваліфікаційне оцінювання суддів, стан забезпечення судів кадрами (член ВРП назвала це одним із головних викликів минулого року, навівши статистику: за даними ДСА станом на 1 січня 2020 року в Україні фактична чисельність суддів становила 5002, вакантними були 2044 посади судді. При чому, мали повноваження здійснювати правосуддя 4897 суддів. За інформацією ВККСУ, у 8 судах правосуддя не відправлялось через відсутність суддів чи повноважень ), не менш гостро постало й питання фінансового забезпечення судів, а також вперше в доповіді йде мова про впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи і виконання Україною рішень ЄСПЛ, що стосуються питань, пов’язаних із незалежністю та неупередженістю судової влади.
У другій частині автори проаналізували випадки втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя. Лариса Швецова зупинилася на суб’єктах, що торік втручалися в діяльність суддів – правоохоронні органи, депутати різних рівнів (при цьому, кількість випадків втручання народних депутатів суттєво зменшилася), засоби масової інформації, окремі громадяни та їх об’єднання, адвокати.
Павло Пушкар, керівник відділу Департаменту виконання рішень Європейського Суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, власне, як і усі експерти Ради Європи, що брали участь в обговоренні (Надія Задорожна, Ірина Кушнір, Діана Ковачева), відмітили позитивну новелу в цьогорічній доповіді ВРП – окрему увагу приділено виконанню рішень ЄСПЛ проти України, які стосуються суддівської незалежності (зокрема, групі справ «Волков проти України»). На думку фахівців РЄ, врахування практики ЄСПЛ дозволяє ВРП наближати свої рекомендації до стандартів Ради Європи.
Окрім професійного регіонального обговорення, що за словами Андрія Овсієнка, дає ґрунтовний базис для наступної доповіді, ВРП ініціює обговорення документу у Верховній Раді України під час парламентських слухань. «Із такою пропозицією ми звернулися до Верховної Ради України і наразі проводимо консультації стосовно такої можливості. Питання щодо необхідності забезпечення незалежності суддів та судів мають звучати у парламентській залі. Це дало б можливість підняти фахове обговорення на якісно новий рівень», – сказав Голова Вищої ради правосуддя.
Отож, що таке суддівська незалежність, чому вона важлива для захисту верховенства права, хто і як втручається в діяльність суддів та про аспекти забезпечення незалежності, читайте у Щорічній доповіді Вищої ради правосуддя за 2019 рік.
Організатори обговорення доповіді – Вища рада правосуддя і проект Ради Європи «Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини».
Прес-служба Хмельницького апеляційного суду