flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

3 судові справи на область. Хмельницький апеляційний суд долучився до обговорення проблеми булінгу

24 квітня 2019, 18:57

У День психолога у  Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся семінар з кібербулінгу. Учасники - психологи та соціальні педагоги закладів загальної освіти міста, представники поліції. До обговорення долучився й Хмельницький апеляційний суд.

Так,  за даними, якими володіє апеляційний суд, станом на 17.04.2019 у суди області з початку дії нового законодавства про булінг (а це – 19 січня 2019 року) надійшло 3 справи про це адміністративне правопорушення (стаття 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, далі - КУпАП). В одній із них учень 8-го класу ображав і погрожував учительці. За це на його матір наклали штраф у 850 грн. Плюс вона має сплатити ще 384, 20 грн. судового збору. У іншій за цькування однокласників і вчителів суд обмежився усним зауваженням батьку, закривши провадження за малозначністю порушення на підставі статті 22 КУпАП. Третя справа ще перебуває на розгляді і судове рішення у ній наразі не ухвалено.

Представники поліції на семінарі повідомили, що, крім названих, складено ще декілька адміністративних протоколів за булінг учасників освітнього процесу, які будуть направлені до суду.

Загалом по Україні в реєстрі судових рішень вже є понад 60 постанов у справах про булінг. В абсолютній більшості з них до відповідальності притягували батьків (в основному матерів) булера, оскільки неповнолітні не досягли віку адміністративної відповідальності – 16 років. У більшості випадків суд штрафував їх на 850 або 1700 грн. Є декілька випадків, коли перед судом постали самі неповнолітні порушники.

Усі присутні намагалися знайти корінь проблеми булінгу в дитячому середовищі і напрацювати ефективний алгоритм реагування на такі факти.   

За законодавчим визначенням булінг (цькування) – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (стаття 173-4 КУпАП). За частиною 1 статті 173-4 КУпАП булеру, який досяг 16 років, загрожує штраф від 850 до 1700 грн. або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. Якщо булінг вчиняє дитина до 16 років, то таке саме стягнення накладуть на одного з його батьків. Якщо булерів кілька, то санкції зростають: штраф від 1700 до 3400 грн., громадські роботи - від 40 до 60 годин.

Новим законом ввели й відповідальність керівника закладу освіти за неповідомлення поліції про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу: штраф від 850 до 1700 грн.  або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Більше інформації про захід у сюжеті ТРК "Місто"

Прес-служба Хмельницького апеляційного  суду