flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд визнав недопустимим доказом поліцейський протокол, складений з порушенням конституційних прав і свобод людини

22 листопада 2019, 15:26

Деражнянський районний суд закрив провадження у справі скутериста, щодо якого поліцейські склали адміністративний протокол про керування ТЗ з ознаками алкогольного сп’яніння і відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп’яніння (частина 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення) через відсутність в його діях складу інкримінованого правопорушення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 14 серпня 2019 року у с. Буцніва Деражнянського району водій скутера в присутності двох свідків відмовився від огляду на стан сп’яніння (порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України), хоча, на думку поліцейських, мав ознаки алкогольного сп’яніння.

У судовому засіданні водій озвучив свою версію подій: коли зупинився скутером поблизу сільського ставу, до нього підбігли двоє поліцейських і заявили, що він порушив Правила дорожнього руху, бо їхав без мотошлема. Потім правоохоронець застосував до нього сльозоточивий газ.

Один зі свідків у суді розповів, що прибіг на крик чоловіка, який лежав у траві біля ставу. Той попросив викликати швидку допомогу, бо нічого не бачить, з очей текли сльози. При цьому свідок зауважив, що від’їжджало службове авто поліції.

Медики, котрі приїхали на виклик, діагностували в чоловіка хімічний опік обличчя та очей, а на тілі – численні садна.

Суд зауважує, що вичерпний перелік підстав застосування засобів, споряджених речовинами сльозогінної та дратівливої дії, визначений п.3 ч.3 ст. 45 Закону України «Про національну поліцію». Це – відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об`єкт, що перебуває під охороною; припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень.

«З огляду на вказані положення Закону та в світлі обставин, які стали підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення, поліцейські Деражнянського ВП Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області вийшли за межі наданих їм повноважень та всупереч вимогам Закону застосували до ОСОБА_1 спецзасіб у виді речовини сльозогінної дії», – зазначає суд.

Також суддя визнав недопустимим доказом протокол про адміністративне правопорушення щодо скутериста, бо документ складений з істотним порушенням його прав та свобод, які гарантовані Конституцією України.

Окрім того, водій «швидкої», що ставив підпис на прохання поліцейських у протоколі про відмову від проходження огляду на стан сп’яніння, у суді підтвердив, що самого водія тоді не бачив. Другий підписант у судове засідання не з’явився.

«За таких обставин, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності, вважаю, вина ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не доведена належними та допустимими доказами в зв`язку з чим провадження у даній справі підлягає закриттю», – ідеться в постанові Деражнянського районного суду.

Прес-служба Хмельницького апеляційного суду