Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Хмельницький апеляційний суд скасував рішення Славутського міськрайоного суду, за яким з боржника на користь банку стягнули лише тіло кредиту – 4329 грн 44 коп. Річ у тім, що сторони уклали угоду про реструктуризацію заборгованості та приєднання до Умов і правил надання продукту кредитних карт. Відтак, письмово узгодили усі істотні умови кредитного договору, у тому числі щодо нарахування процентів і штрафу. Перша інстанція цього не врахувала, тож апеляційна присудила банку, крім суми тіла кредиту, ще 109 грн 12 коп. процентів. Щодо штрафу – відмовили через сплив строку позовної давності.
Згідно із постановою, ще у 2012 році чоловік оформив у банку кредитну картку. Певний час він знімав з неї кошти, проте своїх обов’язків з погашення боргу належним чином не виконував. Тож у 2014 році сторони підписали угоду про реструктуризацію заборгованості. Відповідно до цього документа боржник зобов’язався повернути кредит і сплатити проценти до 31 грудня 2015 року. Проте своїх обов’язків знову не виконав, за що банк нарахував йому 17072, 13 грн боргу: 4329, 44 грн неповернутого кредиту (тіла), 2148, 77 грн процентів, 9 397, 52 грн пені, 1196,40 грн штрафу.
На думку першої інстанції, умовами договору не були встановлені розмір процентів за користування кредитом та право банку на неустойку. Апеляційний суд, з посиланням на угоду про реструктуризацію, констатував, що такий висновок не відповідає фактичним обставинам справи. Щодо права нараховувати проценти вказав, що таке припиняється після закінчення строку кредитування. В угоді було прописано, що у разі прострочення сплати на 31 день, вже на 32-й настає строк повернення кредиту. А з лютого 2015 року чоловік перестав платити борги, тож строк кредитування закінчився 29 березня 2015 року. Саме з цього часу банк мав припинити нарахування процентів, проте цього не зробив. Тому всю суму нарахованих процентів суд стягувати не став. Від цієї дати і почався перебіг як загальної (3 роки – щодо тіла кредиту і процентів), так і спеціальної позовної давності (1 рік - щодо штрафу).
«На час закінчення строку кредитування (29 березня 2015 року) заборгованість за кредитним договором складалася з: 4 329 грн 44 коп. неповернутого кредиту, 109 грн 12 коп. процентів, 1 196 грн 40 коп. штрафу», - йдеться в постанові апеляційного суду. Щодо суми неповернутого кредиту (тіла) та процентів строк позовної даності не сплив, оскільки у 2017 році чоловік здійснив кілька платежів. Це перервало перебіг строку і він почав обраховуватися спочатку. Однак, щодо штрафу позовна давність спливла ще у березні 2016 року. Оскільки про це боржник заявив у першій інстанції, то апеляційний суд відмовив банку у стягненні штрафу. Пеню стягувати в апеляційній скарзі банк не просив.
Постанова апеляційного суду набрала законної сили.
Пресслужба Хмельницького апеляційного суду