flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Домашнє насильство – це не приватна справа. Таке гасло сьогоднішнього "круглого столу" у Хмельницькому апеляційному суді

28 грудня 2018, 12:53

Сьогодні у Хмельницькому апеляційному суді відбувся круглий стіл, присвячений запровадженню міжнародних стандартів захисту від домашнього насильства в українських реаліях. Серед присутніх – судді, представники поліції, органів юстиції, соціального захисту населення, соціальних служб, громадських організацій та інші залучені фахівці. За результатами обговорення учасники виявили існуючі проблеми у судовій практиці, діяльності поліції, органів і служб соціального захисту населення. Зокрема, щодо видачі обмежувальних приписів, тимчасових заборонних приписів, кадрові проблеми у супроводженні сімей, у яких вчиняється насильство, тощо. Спільно напрацьовані пропозиції для їх вирішення будуть оформлені у рекомендації круглого столу, які оприлюднять і надішлють у відповідні інстанції.
Перед початком заходу доповідачі взяли участь у прес-брифінг для місцевих ЗМІ.


За словами Сергія Болотіна, голови Хмельницького апеляційного суду, справи про адміністративні правопорушення, пов’язані із домашнім насильством, другий рік поспіль потрапляють в число лідерів серед справ, які розглядають суди області. Очільник суду наголосив на необхідності співпраці між усіма інституціями, діяльність яких спрямована на та попередження та викорінення домашнього насильства. 
Про зміни у законодавстві України поінформував Сергій Бережний, суддя Хмельницького апеляційного суду, кандидат юридичних наук, доцент. «У провадженнях, які можуть бути розпочаті слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого, відмова потерпілого від обвинувачення більше не буде підставою для закриття кримінального провадження» - повідомив суддя. Він зазначив, що ці та інші зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України набувають чинності з 11 січня 2019 року. Зокрема, з’являється новий склад злочину – домашнє насильство, а до кривдника зможуть застосовувати нові обмежувальні заходи. Крім того, змінюється поняття такого злочину, як зґвалтування (стаття 152 Кримінального кодексу). 


«За майже увесь 2018-й рік місцеві загальні суди області розглянули лише 9 справ про видачу обмежувального припису. З них суди задовольнили 6 заяв і видали приписи у вигляді тимчасового обмеження права кривдника перебувати у місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства. Така мала кількість свідчить про необізнаність громадськості із цим способом захисту своїх порушених прав», - зауважила Тетяна Гребелюк, начальник відділу аналітично-статистичної роботи Хмельницького апеляційного суду.


Проблеми у застосуванні законодавства про видачу тимчасових заборонних приписів окреслив Вадим Бирко, заступник начальника Управління – начальник відділу дільничних офіцерів поліції Управління превентивної діяльності ГУ НП у Хмельницькій області. Він звернув увагу присутніх на те, що існує загроза невиконання таких приписів. Адже може статись таке, що кривднику не буде куди піти, якщо йому заборонять перебувати у житлі разом із жертвою.


Валентина Кусмінська, начальник відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, розповіла про законодавчі новели щодо протидії булінгу і захисту прав дітей на вільне від насильства життя. 

Любов Тимофієва, начальник відділу державної допомоги та реалізації сімейної політики Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА, повідомила про конкретні кроки і програми, спрямовані на виконання Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству". 

Алла Андрейчак, директор Хмельницького обласного центру соціально- психологічної допомоги, говорила про психологічні аспекти питання домашнього насильства та діяльність центру із надання допомоги постраждалим. 
На гостру проблему нестачі кадрів соціальних працівників у сільській місцевості звернула увагу Наталія Мельник, заступник директора – начальник відділу методичного забезпечення Хмельницького обласного центру соціальних служб для сім"ї, дітей та молоді, 
Активну участь у дискусії взяли і представники громадських організацій, відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Національної поліції України, Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;

Прес-служба Хмельницького апеляційного суду