flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відкрито і зрозуміло. Учні Хмельницької санаторної школи побували за лаштунками судівництва

25 квітня 2019, 14:09

 

 Судівництво не повинне сприйматись, як віддалене від людей та втаємничене. Про це йдеться у коментарі до документа Венеційської Комісії "Мірило правовладдя" (п. 103).День відкритих дверей у суді – це можливість для громадськості дізнатися більше про те, як чиниться правосуддя і які особливості суддівської професії. Учора цим скористалися учні 6-го класу Хмельницької санаторної школи.

До слова, перше знайомство дітей із судочинством відбулось у стінах їх рідного навчального закладу. Там вони мали можливість безпосередньо поспілкуватися із суддею Хмельницького апеляційного суду Миколою Матущаком. Відтак, висловили бажання побачити суд на власні очі.

Вікові особливості визначають спосіб донесення інформації – ігрове судове засідання. У такій поважній  установі діти завжди поводяться чемно і не по-дитячому серйозно. Особливо ті, кому пощастить одягнути мантію і побувати у ролі судді.  Саме гра знімає бар’єри у комунікації і провокує безліч питань: яка відповідальність настає за ті чи інші дитячі, здавалось би, пустощі, що насправді є правопорушеннями, що потрібно, аби стати суддею, як судді знають, коли свідок обманює і що йому за це буде, і так далі…

 

 

 

 

Педагоги відзначили, що у стінах суду від його представника інформація про юридичну відповідальність засвоюється і запам’ятовується краще. Це може в подальшому вберегти дітей від конфлікту із законом.

Наостанок майже всі учні щиро пообіцяли представникам суду, що не будуть порушувати законів і житимуть за правилами.

 

Довідково, документ Венеційської Комісії "Мірило правовладдя" містить контрольний перелік питань для оцінювання стану правовладдя (інший переклад – верховенство права) в окремій державі. У Висновку №7 (2005) Консультативна Рада Європейських Суддів висловилась, що суди повинні проводити й просвітницьку роботу через інформаційні програми. КРЄС вважає, що такі інформаційні програми виходять за межі надання загальної інформації для громадськості та спрямовані на формування правильного сприйняття ролі судді в суспільстві; насправді ці програми мають на меті покращення розуміння та довіри суспільства до системи правосуддя й посилення судової незалежності в цілому (п. 19 Висновку КРЄС №7 (2005)). Мету та формулу таких заходів викладено в Концепції прямих зв’язків судів із громадськістю, яка була затверджена у липні 2017 року спільним рішенням учасників Меморандуму про взаємодію і співпрацю представників системи правосуддя України.

Просвітницький проект Хмельницького апеляційного суду “Зрозуміле правосуддя” працює вже півтора роки. Проведені десятки заходів: Дні відкритих дверей, ігрові (для молодших класів) та модельні (для старших класів і студентів) судові засідання, змагання із майстерності судової промови, кінотренінги з тематики прав людини, лекції та відкриті уроки у школах, конкурс есе, неформальне спілкування “Кава із суддями”, правові вікторини та брейн-ринги, дискусії на тему суддівської етики. Досвід цього проекту переконливо доводить наявність суспільного запиту на отримання інформації про систему правосуддя з "перших вуст".

 

Прес-служба Хмельницького апеляційного суду