Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Хмельницький апеляційний суд скасував вирок Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 13 лютого 2019 року в частині цивільного позову потерпілого до обвинуваченого про відшкодування майнової і моральної шкоди та призначив новий розгляд в суді першої інстанції в порядку цивільного судочинства.
Таким чином апеляційна інстанція частково задовольнила скаргу обвинуваченого на вирок суду першої інстанції, за яким його визнано винним у порушенні правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому тяжке тілесне ушкодження (частина 2 статті 286 КК України), та призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права керувати ТЗ на 1 рік. Від відбування основного покарання суд звільнив на три іспитових роки. На користь потерпілого обвинувачений має сплатити 100 тис грн моральної і понад 37 тис грн матеріальної шкоди.
Апелянт просив цей вирок скасувати і призначити новий розгляд в суді першої інстанції. Вважав, що суд занадто суворо його покарав, позбавивши можливості їздити за кермом свого автомобіля, і безпідставно стягнув з нього моральну і матеріальну шкоду, тоді як цивільно-правова відповідальність щодо заподіяння шкоди третім особам в результаті дорожньо-транспортної пригоди застрахована, тому виплачувати страхове відшкодування потерпілому має страховик.
Колегія суддів апеляційного суду не знайшла підстав не застосовувати до обвинуваченого додаткового покарання, передбаченого санкцією інкримінованої статті
«Враховуючи грубе порушення правил дорожнього руху обвинуваченим в результаті чого потерпілому були заподіяні тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя в момент спричинення, а також,що обвинувачений втік з місця пригоди, суд першої інстанції обґрунтовано призначив обвинуваченому додатковий вид покарання - позбавлення права керування транспортними засобами, і таке покарання буде необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження нових злочинів», – констатує апеляційний суд.
Разом з тим колегія суддів не погодилася з вироком Кам`янець-Подільського міськрайонного суду в частині вирішення цивільного позову потерпілого до обвинуваченого про стягнення матеріальної та моральної шкоди через неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
«Покладання обов`язку з відшкодування шкоди в межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності, що узгоджується з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 липня 2018 р. у справі №755/18006/15ц (провадження №14-176цс18)», – ідеться в ухвалі апеляційного суду.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції розглянув справу без участі страховика цивільно-правової відповідальності власника транспортного засобу, не роз`яснив належним чином процесуальні права цивільному позивачу, у тому числі, й право на клопотання про залучення до участі у справі у якості співвідповідача страховика.
Автоаварія, винуватцем якої визнано апелянта, сталася 29 квітня 2018 року в с. Залісся Друге Кам`янець-Подільського району. Чоловік їхав за кермом ЗАЗа і, порушивши Правила дорожнього руху, скоїв наїзд на моторолер, що стояв обабіч, і на двох потерпілих, котрі якраз його ремонтували. Один обійшовся легкими тілесними ушкодженнями, у іншого – тяжкі тілесні ушкодження.
Прес-служба Хмельницького апеляційного суду